Pravidla

Základem hodnocení sportovní gymnastiky je posuzování obtížnosti a kvality provedení jednotlivých prvků v sestavách. Pravidla přitom mají vést gymnasty k tomu, aby na závodech zařazovali jen takové prvky, které mají bezpečně zvládnuté z tréninku.

Soutěže posuzují dva panely rozhodčích. Panel A hodnotí obtížnost sestav podle tabulek prvků uvedených v pravidlech. Panel B posuzuje kvalitu provedení a sráží body za všechny chyby počínaje špatným držením těla a nečistým provedením prvků a konče pády.

Gymnastická pravidla byla dlouhá desetiletí založena na přibližování hodnocení k nejvyšší známce 10 bodů. První gymnastkou, která dosáhla absolutní desítky, byla na olympijských hrách v roce 1976 v Montrealu Nadia Comaneciová. Po roce 2004 došlo ke změně pravidel, po které může známka za obtížnost dosáhnout vyšších hodnot a výsledná známka tak překračuje deset bodů. Výslednou známku potom tvoří součet dvou oddělených známek. Jedna známka je za provedení (hodnocení techniky, držení těla a plynulosti cvičení) a druhá známka za obtížnost.

1
1

Na bradlech je hlavním pravidlem hodnota prvků - započítá se sedm prvků s nejvyšší bodovou hodnotou. Nově ale bude omezen počet prvků se stejným technickým základem, Povoleny jsou jen tři. Znamená to, že pokud gymnastka zacvičí např. šlapák, šlapák s celým obratem, šlapák s půlobratem a pak salto ze šlapáku, čtvrtý prvek už se jí nebude počítat. Ani hodnota prvku, ani případný povinný požadavek, který by tím splnila.

Na kladině a na prostných byla dalším pravidlem nutnost započítat minimálně tři gymnastické prvky /skoky a piruety/. Některé gymnastky, hlavně Holanďanky, si do svých sestav zařadily mnoho gymnastických prvků na úkor obtížných akrobatických prvků. Aby se tomuto zabránilo, přidalo se další pravidlo, a to nutnost započítat hodnotu alespoň tři akrobatických prvků. Nově se tedy započítají minimálně tři gymnastické prvky s nejvyšší obtížností, alespoň tři akrobatické prvky s nejvyšší obtížností /včetně závěru/ a dva libovolné prvky.

Práva rozhodčích 

Na zabezpečení nerušeného rozhodování.  Rozhoduje podle svého nejlepšího svědomí a vyškolení. Má právo se vzdělávat a účastnit se školení pořádaných ČSGS (právo není dotčeno - bude-li školení zpoplatněno). Po úspěšném složení zkoušek pro danou kvalifikaci být zařazen do listiny rozhodčích.

 Povinnosti rozhodčích 

Má zodpovědnost za svou známku a musí na požádání doložit jak byla známka spočítaná. Vystupovat nezaujatě vůči všem závodnicím a trenérům. Zaznamenat celou sestavu v symbolech a vést si přehled o známkách. Má povinnost se vzdělávat a účastnit se školení pořádaných ČSGS. Znát aktuální znění pravidel, řádů a norem nutných k rozhodování (v rámci svého školení - kvalifikace). Prokázat svou kvalifikaci průkazem vydaným ČSGS. Zúčastnit se porady rozhodčích před závodem. Znalost správného vyplnění protokolu o známce. Být na závodišti včas před nástupem závodnic u nářadí na představení se před závodem. Cvičení hodnotit přesně podle pravidel, objektivně. V případě pochybností nebo v situaci, která není jednoznačná, vždy hodnotit ve prospěch závodnice. Nekomunikovat v průběhu závodu s jinými osobami - závodnicemi, trenéry, jinými rozhodčími apod. Rozhodovat v předepsaném oblečení - dle směrnice ČSGS.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky